Global Gender Forum у Харкові

Рівність, можливість, успіх – ці слова стали лозунгом першого Міжнародного гендерного форуму, що пройшов 7 липня у Харкові.

Форум відбувся за підтримки Харківської обласної державної адміністрації та за участі богатьох громадських організацій, що працюють у сфері гендерної рівності. Всього у форумі взяли участь близько 500 представниць та представників міжнародних та національних інституцій та організацій з різних куточків України та світу.

Харків невипадково став місцем проведення першого Міжнародного форуму, адже тут  постійно народжуються та реалізуються креативні ідеї та проекти, що мають на меті просування ідей гендерної рівності та справедливості.

У вітальному слові Голова Харківської пані Юлія Світлична передала присутнім привітання від Президента України П. Порошенка: «Україна має багатий досвід участі жінок у соціальному житті…І все ж таки нам багато чого потрібно зробити для досягнення дійсної гендерної рівності… Нашими спільними зусиллями ми  утворимо гендерну рівність як одну з цінностей демократичного суспільства».

Гендерна нерівність є однією з проблем українського суспільства, ось чому забезпечення рівних можливостей для жінок і чоловіків залишається одним з дороговказів для українського суспільства.

У форумі взяла участь Марина Порошенко, яка у своєму виступі наголосила, що: «…українські жінки отримують на 36% менше, ніж чоловіки на тих же посадах. З часів Революції гідності ми будуємо суспільство, в якому кожна людина, незалежно від статі матиме рівні можливості. Наше завдання – боротися із гендерними стереотипами та упередженнями. Це завдання для всього суспільства».

Перед учасницями та учасниками форуму виступили: Ірина Луценко – представниця Президента України у Верховній Раді України, авторка ідеї форуму, Валерія   Лутковська – Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Ї. В. п. Наташа Прах, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Словенія в Україні, п. Мортен Енберг, голова Офісу Ради Європи в Україні.

Всі вони говорили про роль жінок у сучасному суспільстві, про важливість участі жінок на рівні прийняття рішень, достойне місце жінок на ринку праці, про необхідність системної роботи проти дискримінації та створення рівних можливостей для жінок та чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства,  про гендерні стереотипи та  проблеми, що продовжують існувати в українському суспільстві, серед яких найболющою залишається проблема домашнього насильства.

До організації та проведення форуму долучилися громадські організації та ініціативи Харкова, що працюють у сфері гендерної просвіти та інформування, серед яких й Центр гендерної культури та Музей жіночої та гендерної історії. Серед організацій, що надали підтримку форуму – Брітанська рада (Програма «Активні громадяни»).

Участь у форумі  Центру гендерної культури мала на меті налагодження горизонтальних зв’язків   між всіма учасниками форуму та сприяння розробці стратегії розвитку регіону з урахуванням гендерної складової. За участі гендерних експерток та експертів з одного боку та представництва різних структур районних центрів та міста  з іншого боку було проведено Світове кафе «Діалоги рівності», результатом якого стало напрацювання механізмів впровадження гендерної рівності  в таких  напрямках як освіта, бізнес, влада та громада. Арт-проекти  Музею жіночої та гендерної історії: «Видатні жінки Слобожанщини»,   «Жіноча історія у бісері»,  «Гендер у картинках», «Батьківство це – ….» стали частиною культурної програми форуму. У всіх гостей форуму була можливість отримати інформаційно-просвітницькі  матеріали з гендерної тематики Центру гендерної культури.

За думкою учасниць та учасників подібний форум має стати щорічним і сприяти впровадженню дійсної гендерної рівності в українському суспільстві.